Bachovy květové esence

Dr. Edward Bach (1886-1936) byl anglický lékař, homeopat a autor mnoha lékařských a spirituálních textů, známý především kvůli jeho práci s léčivými rostlinami. Zkoumání vlivu některých druhů na lidskou psychiku věnoval celý život a zanechal za sebou unikátní dílo pod názvem "Bachovy květové esence".
 
Edward Bach se narodil 24. září 1886 v Moseley nedaleko Birminghamu v opatství Warwickshire v rodině továrníka. Už jako mladý chlapec byl velice spjatý s přírodou. Trávil tu hodně času procházkami, trampováním a objevováním nových míst ve svém oblíbeném Walesu.
 
Počátky jeho homeopatické práce spadají do roku 1930, kdy publikoval zprávu pod názvem Některé nové léky a nová využití, která se zabývala pěti léčivými prostředky na rostlinné bázi, z nichž tři - Netýkavka žlázonosná, Kejklířka skvrnitá a Bílá lesní réva se staly základem Bachova systému květových esencí. Esence byly homeopatickými přípravky, připravenými roztíráním a třepáním. Květové esence, jak je známe dnes, vznikají pomocí nové metody, přípravují se pomocí slunce.
Do roku 1932 vzrostl počet léčivých esencí na dvanáct a v červenci 1934 rozšířil počet o další tři léčivé esence. Do podzimu 1935 objevil Bach dalších devatenáct léčivých esencí spolu s metodou přípravy vařením. Když dosáhl počtu 38 léčivých esencí, oznámil, že je systém kompletní. 
"Tato léčebná metoda dokazuje, že to jsou naše obavy, starosti, úzkosti a podobné negativní pocity, které otevírají cestu k vpádu nemoci. A tak léčením našich strachů, starostí, obav a podobně se nejen osvobozujeme od nemoci, ale byliny nás zároveň zanechávají šťastnějšími a lepšími," tolik citace Dr. Edwarda Bacha k účinkům jím nalezených a zpracovaných bylinek. Dále uvádí, že mysl, jakožto nejjemnější a nejcitlivější část těla, ukazuje začátek a průběh nemoci s mnohem vyšší účinností než tělo samotné, takže perspektiva mysli je brána jako průvodce k výběru potřebné esence nebo esencí. 
Nálada v nemoci je jiná než v běžném životě, a kdo si dokáže všimnout této změny dlouho před jejím nástupem, může léčba zcela zabránit propuknutí nemoci. Pokud se nemoc již projevuje, opět nálada nemocného určuje výběr správné esence. Bach se domníval, že spíše než nemoc by měl být léčen pacient a příčina spíše než její důsledky. 
Třicet osm různých stavů je jednoduše popsáno a nemělo by být obtížné nalézt takový stav nebo takovou směs stavů,  které se u nás nebo druhých projevují, aby bylo možno poskytnout potřebnou esenci pro účinnou léčbu.
A právě testování pomocí Kineziologie - One Brain je velikým pomocníkem při výběru zdraví prospěšných bylinek.
 
1. Řepík lékařský - žoviální, veselí, vtipní lidé, kteří milují mír a jsou zoufalí z hádek a sporů.
2. Topol osika - nejasné, neznámé strachy, pro něž není dávno žádné vysvětlení, žádný důvod.
3. Buk lesní - pro ty, kteří cítí potřebu vidět více dobra a krásy ve všem, co je obklopuje. A ačkoliv se mnohé zdá být špatné, mají schopnost vidět to dobré, co vyrůstá zevnitř.
4. Zeměžluč lékařská - klidní, tišší a jemní lidé, kteří touží po tom, aby mohli sloužit druhým. Ve svém úsilí přepínají vlastní síly.
5. Rožec - pro lidi s nedostatkem sebedůvěry k učinění rozhodnutí.
6. Slíva třešňová - strach z přepjaté mysli, z toho, že přijdeme o rozum, z toho, že uděláme strašné a zlé věci, které si nepřejeme.
7. Poupě kaštanu - pro ty, kteří plně nevyužívají postřeh a zkušenost a jimž trvá déle než ostatním ponaučit se z lekcí každodenního života.
8. Čekanka obecná - ti, kdo berou příliš ohled na potřeby druhých, mají sklon k přehnané péči o děti, příbuzné, o přátele, a ti, kteří vždy najdou něco, co je potřeba napravit.
9. Bílá lesní réva - ti, kdož jsou zasnění, mátožní, nejsou zcela probuzení, nemají velký zájem o život.
10. Plané jablko - toto je esence na očistu. Pro ty, kdo pociťují něco nečistého v sobě.
11. Jilm štíhlý - ti, kteří dobře pracují, naslouchají životnímu poslání a věří, že udělají něco důležitého, často ve prospěch lidstva.
12. Hořec podzimní - pro lidi, kteří se nechají snadno odradit.
13. Hlodaš evropský - velmi velká beznaděj, vzdali se víry, že je ještě možné pro ně udělat víc.
14. Vřes obecný - ti, kdo stále vyhledávají společnost kohokoliv, kdo je k dispozici, protože považují za nezbytné hovořit o vlastních záležitostech s druhými.
15. Cesmína ostrolistá - pro ty, kteří myslí na věci jako žárlivost, závist, pomsta, nedůvěra.
16. Zimolez kozí list - ti, kdo žijí více v minulosti.
17. Habr obecný - pro lidi, kteří cítí, že nemají dostatek síly, mentální nebo fyzické, na to, aby zvládli tíhu života, která na ně byla uvalena.
18. Netýkavka žlázonosná - ti, kteří jsou rychlí v myšlení i v jednání, chtějí mít věci udělané bez váhání a bez odkladu.
19. Modřín opadavý - pro ty, kteří se nepovažují za tak dobré a schopné jako ostatní, očekávají neúspěch, cítí, že nikdy neuspějí a tak nic nepodnikají, ani se vážněji nepokoušejí něčeho dosáhnout.
20. Kejklířka skvrnitá - strach ze všedních věcí, z nemocí, bolesti, nehod, chudoby, temnoty, samoty, neštěstí. Obavy každodenního života.
21. Hořčice polní - ti, kdo podléhají pochmurným náladám, nebo i beznaději, jako když je zastíní studený, černý mrak a zakryje světlo a radost života.
22. Dub letní - pro ty, kdo velice usilují a bojují, aby se uzdravili, nebo zápasí se záležitostmi každodenního života. Zkoušejí jednu věc za druhou, i když se situace zdá být beznadějná.
23. Oliva - ti, kdo trpěli mentálně nebo fyzicky a kteří jsou unavení a vyčerpaní.
24. Borovice lesní - pro ty, kteří obviňují sami sebe. I když jsou úspěšní, myslí si, že svou práci mohli vykonávat lépe, a nejsou nikdy spokojeni se svým úsilým nebo výsledky.
25. Červený kaštan - pro osoby, pro které je obtížné nestrachovat se o ostatní lidi.
26. Devaterník penízkový - krizová esence. Esence pro nouzové situace, při kterých se objevuje dokonce beznaděj.
27. Voda léčivých pramenů - ti, kdo jsou velmi striktní ve svém způsobu života, odpírají si mnoho radosti a potěšení v životě, protože si myslí, že by to mohlo zasahovat do jejich práce.
28. Chmerek roční - pro lidi trpící neschopností rozhodnout se mezi dvěma věcmi, z nichž jedna se zdá být lepší než druhá.
29. Snědek okoličnatý - pro lidi s velkou úzkostí za podmínek, které na určitý čas způsobují velké neštěstí.
30. Kaštan jedlý - pro okamžiky, kdy se úzkost stává nesnesitelnou.
31. Sporýš lékařský - zásadoví lidé s pevnými názory, kteří jsou přesvědčeni o jejich správnosti a zřídka je mění.
32. Vinná réva - velmi schopní lidé, kteří jsou si jisti svým nadáním, a kteří jsou přesvědčeni o úspěchu.
33. Vlašský ořech - pro ty, kteří mají jisté ideály a životní cíle a naplňují je, ale ve vzácných situacích jsou pokušeni a svedeni z cesty svých ideálů, cílů a práce, a to kvůli nadšení, přesvědčení a silným názorům ostatních.
34. Žebratka bahenní - pro ty, kteří jsou ve zdraví i v nemoci rádi sami.
35. Bílý kaštan - pro ty, kteří se nemohou ubránit myšlenkám, nápadům a dohadům, o nichž si nepřejí, aby vstoupily do jejich mysli. 
36. Sveřep větevnatý - pro ty, kdo mají ctižádost udělat v životě něco význačného, kdo si přeje mít mnoho zkušeností a užívat si všeho možného k naplnění života.
37. Planá růže - ti, kdo bez zřejmě dostačujícího důvodu rezignovali na vše, co se děje, a pouze proplouvají životem.
38. Žlutá vrba - pro ty, kteří trpí nepřízní osudu nebo mají smůlu a těžko to přijímají bez stěžování si nebo rozmrzelosti, jelikož soudí život více podle úspěchu.
39. Krizová esence - jak již její název napovídá, slouží k harmonizaci jakýchkoli krizových situací, jakými jsou například úmrtí, nehody, návštěva zubaře, před zkouškami, pohovor, hádka, tragické nehody, stav po obdržení špatné zprávy, operace apod. Obsahuje 5 esencí: Slíva třešňová, Netýkavka žlázonosná, Bílá lesní réva, Devaterník penízkovitý, Snědek okoličnatý.